Introducing the SCAA-East All-Conference football and volleyball teams (2024)

HILLSDALE COUNTY — Hillsdale County enjoyed plenty of success in the SCAA this fall sports season.

Along with the rest of the SCAA-East, student-athletes represented South Central Michigan athletics and school districts with their efforts in the classroom, on the court and on the field in 2023.

More:Introducing the 2023 Big 8 fall sports All-Conference honorees

Congratulations to each All-Conference honoree from the 2023 Fall sports season.

Introducing the SCAA-East All-Conference football and volleyball teams (2)

Prep Football SCAA East All-Conference First Team Offense

  • OL - Tyler Salenbien - Adrian Lenawee Christian Eli Labo - Pittsford; Brayden Miller - Camden-Frontier; AJ Wilson - Waldron
  • TE - Easton Boggs - Adrian Lenawee Christian
  • RB - Kaiden Conroy - Camden-Frontier; Blake Drowgowski - Adrian Lenawee Christian
  • Floater - Logan Leggett - Camden-Frontier
  • WR - Ethan Wickham - Camden-Frontier; Bryce Williams - Pittsford
  • QB - Sam Lutz - Adrian Lenawee Christian
  • K - Eli Brainard - Adrian Lenawee Christian

Honorable Mentions

  • OL - Connor Osborn - Pittsford; Levi Beach - Adrian Lenawee Christian; Blake Griffith - Tekonsha; Dylan Griffith - Tekonsha; Jerome Vasquez - Litchfield; Devin Wolff - Camden-Frontier; Logan Allwardt - Camden-Frontier
  • TE - Jacob Drawe - Pittsford
  • RB - Legend Gore - Pittsford; Elijah Lutz - Adrian Lenawee Christian
  • Floater - Will Thielen - North Adams-Jerome; Brenner Powers - Adrian Lenawee Christian; Sam Williams - Waldron; Anthony Carter - Tekonsha
  • WR - Miguel Pedroza - Litchfield; Paul Towler - Adrian Lenawee Christian; Collin Williams - Waldron; Jesse Miller - Adrian Lenawee Christian
  • QB - Gavyn Carden - Pittsford; Tyler Bills - Litchfield
  • K - Max Stamatz - Adrian Lenawee Christian; Marcos Sanchez - Tekonsha

More:Pittsford and Camden-Frontier football fall in the regional semifinals

Prep Football SCAA East All-Conference First Team Defense

  • DL - Lane Lewis - Pittsford; Easton Boggs - Adrian Lenawee Christian; Josh Bailey - Tekonsha; Junior Alvarez - Litchfield
  • Floater - Gavyn Carden - Pittsford; Sam Lutz - Adrian Lenawee Christian
  • DB - Bryce Williams - Pittsford; Jesse Miller - Adrian Lenawee Christian; Logan Leggett - Camden-Frontier
  • LB - Paul Towler - Adrian Lenawee Chrisitan; Brayden Miller - Camden-Frontier; Legend Gore - Pittsford; Ben Mead - Tekonsha
  • P - Marcos Sanchez - Tekonsha

Honorable Mentions

  • DL - Gabe Stiver - Waldron; Devin Wolff - Camden-Frontier; Tyler Salenbein - Adrian Lenawee Christian; Ryan Evener - Pittsford; Brexton Daley - Waldron
  • Floater - Collin Williams - Waldron
  • DB - Brandon Campbell - Litchfield; Ethan Wickham - Camden-Frontier; Brenner Power - Adrian Lenawee Christian; Marcos Sanchez - Tekonsha; Emmitt Blashfield - Tekonsha
  • LB - Sam Williams - Waldron; Jacob Drawe - Pittsford; Will Thielen - North Adams-Jerome; Seth Davis; Adrian Lenawee Christian; Miguel Pedroza - Litchfield; Kaiden Conroy - Camden-Frontier; Bryan Smith - Tekonsha
  • P - Easton Boggs - Adrian Lenawee Christian; Teagan Williams - Pittsford

More:Hillsdale Academy volleyball playoff run ends at regional semifinals

SCAA East All-Conference Volleyball First Team

Introducing the SCAA-East All-Conference football and volleyball teams (3)
  • Ava King - Hillsdale Academy - Senior - MVP
  • Shelby Bryner - Pittsford - Senior
  • Lexus Sigler - Camden-Frontier - Senior
  • Halle Clark - Pittsford - Senior
  • Miranda Daniels - North Adams-Jerome - Junior
  • Clara Heath - Hillsdale Academy - Junior

Second Team

  • Alyssa Aldrich - Tekonsha
  • Olivia Long - Pittsford - Senior
  • Jenna Miller - Litchfield - Senior
  • Madi Conroad - Jackson Christian
  • Angela Alvarez - Hillsdale Academy - Senior
  • Karley McKibbin - Camden-Frontier -Senior

Honorable Mentions

  • Camden Frontier- Regan Schaedler
  • Hillsdale Academy- Liz Creger
  • Litchfield- Addison McLouth
  • North Adams- Jerome- Cheyanne Welch
  • Pittsford- Jacy Bleikamp, Kaydence Jones
  • Tekonsha- Reagan Henry, Lydia Blashfield
  • Waldron- Kailee Kurtz, Delleshae Saxton

More:D4 Boys Cross Country Finals: Hillsdale Academy wins state championship

Prep Football SCAA West All-Conference First Team Offense

  • OL - Talan Buchanan - Mendon; Josh Walman - Climax-Scotts; Noah Loren - Bellevue; Roger Ensley - Bellevue; Johnny Greenwald - Colon
  • TE - Nic Stiver - Mendon; Carter Dzwik - Battle Creek St. Phillip
  • RB - Luke Lawrence - Climax-Scotts; Seth Keeson - Bellevue
  • Floater - Jack McCaw - Mendon
  • WR - Miles Shannon - Climax-Scotts; Chase Graham - Bellevue
  • QB - Colt Myers - Battle Creek St. Phillip
  • K - Wilhem Alexander - Colon

Honorable Mention

  • OL - Wyatt Downs - Colon; Max Bleeker - Climax-Scotts; Grant Asher - Athens; Magnus Scriber - Battle Creek St. Phillip
  • TE - Owen Wilson - Colon
  • RB - Owen Gorham - Mendon; Silas Hall - Athens; Jackson Bagwell - Climax-Scotts
  • Floater - Austin Cole - Burr Oak; Caleb Dahlem - Bellevue
  • QB - Maverick Downs - Colon; Logan Gilbert - Climax-Scotts
  • K - Noah Loren - Bellevue

Prep Football SCAA West All-Conference First Team Defense

  • DL - Alex Smith - Mendon' Chase Graham - Bellevue; Kristian Heighton - Climax-Scotts; Nick Patterson - Bellevue
  • Floater - Ashton Matrau - Climax-Scotts
  • DB - Miles Shannon - Climax-Scotts; Seth Keeson - Bellevue; Owen Gorham - Mendon
  • LB - Colt Myers - Battle Creek St. Phillip; Luke Lawrence - Climax-Scotts; Grant Crotser - Mendon
  • P - Owen Wilson - Colon

Honorable Mention

  • OL - Hunter Jones - Colon; Grant Asher - Athens; Gage Lakies - Bellevue; Luis Sanchez - Colon
  • Floater - Blake Vanderstraaten - Colon
  • DB - Cori Kidd - Athens; Ethan Boyles - Burr Oak; Chase Vanmiddlesworth - Climax-Scotts; Caleb Dahlem - Bellevue
  • LB - Nic Stiver - Mendon; Noah Loren - Bellevue; Maverick Downs - Colon; Kaleb Thaxton - Colon; Jackson Bagwell - Climax-Scotts; Parker Edwards - Athens
  • P - Levie Hughes - Bellevue; Nate Rapelje - Battle Creek St. Phillip

SCAA-West All-Conference Volleyball First Team

  • Kamryn Parlin – Athens (MVP)
  • Piper Porter - Athens
  • Makennah Mullin - Mendon
  • Jaclyn Ashley - St. Philip
  • Makenze Grimm - St. Philip
  • Braylyn Hernandez - Burr Oak

Second Team

  • Jadyn Samson - Mendon
  • Megann Mullins - Colon
  • Kayla Wenzel - Mendon High School
  • Reese Williams - Colon
  • Gina Smith - Climax Scotts
  • Rylee Altman - St. Philip

Honorable Mentions

  • Addi Dzwik - St. Philip
  • Hailey Talbert - Climax-Scotts
  • Liv Johnson - Colon
  • Cristal Hernandez - Burr Oak
  • Raegan Thaxton - Colon
  • Gracie Schultz - Mendon
  • Alicyn Arevalo - Mendon
  • Sarah Hirschy - Burr Oak
  • Jasmine Ballard - Bellevue
  • Cienna Nightingale - Mendon
  • Lylah Parrish - Climax Scotts
  • Brooklynn Root - Burr Oak
  • Alexandria Mitchell - Bellevue
  • Kelsey Burgess - Colon

SCAA Cross Country All-Conference Boys

Introducing the SCAA-East All-Conference football and volleyball teams (4)
  1. Thomas Holm - Hillsdale Academy
  2. Grayson Rorick - Hillsdale Academy
  3. Reece Poole - Hillsdale Academy
  4. Luke Sprague - Battle Creek St. Phillip
  5. Henry Lindley - Hillsdale Academy
  6. Ryan Miller - Hillsdale Academy
  7. Ben Lobe - Mendon
  8. Karol Schlueter - Hillsdale Academy
  9. James Rahe - Hillsdale Academy
  10. Max Shugars - St. Phillip
  11. Owen Nofs - St. Phillip
  12. Timothy Gaebler - Hillsdale Academy
  13. Ethan O'Conner - Athens
  14. John Birzer - Hillsdale Academy
  15. Max Barron - Tekonsha

SCAA Hillsdale County Cross Country All-Conference Girls

Introducing the SCAA-East All-Conference football and volleyball teams (5)
  1. Brooke Smith - Pittsford
  2. Presley Allen - Mendon
  3. Ella Walton - Hillsdale Academy
  4. Ava Mallar - Pittsford
  5. Riley McCumber - Pittsford
  6. Ruth Brownlee - Hillsdale Academy
  7. Caroline Roberts - Hillsdale Academy
  8. Allie Miller - Hillsdale Academy
  9. Audrey Nehlsen - Hillsdale Academy
  10. Abby Brownlee - Hillsdale Academy
  11. Evelyn Myer - Hillsdale Academy
  12. Lillian Jagielski - Hillsdale Academy
  13. Iris Millies - Hillsdale Academy
  14. Mimi Hibbard - Battle Creek St. Phillip
  15. Chloe Badger - Athens
Introducing the SCAA-East All-Conference football and volleyball teams (2024)

References

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Laurine Ryan

Last Updated:

Views: 5293

Rating: 4.7 / 5 (57 voted)

Reviews: 80% of readers found this page helpful

Author information

Name: Laurine Ryan

Birthday: 1994-12-23

Address: Suite 751 871 Lissette Throughway, West Kittie, NH 41603

Phone: +2366831109631

Job: Sales Producer

Hobby: Creative writing, Motor sports, Do it yourself, Skateboarding, Coffee roasting, Calligraphy, Stand-up comedy

Introduction: My name is Laurine Ryan, I am a adorable, fair, graceful, spotless, gorgeous, homely, cooperative person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.